четвртак, 10. април 2014.

 Uskršnja pogača i darivanje


Dekorativna, mirisna, mekana, slasna... Ovo je osnovna ideja a pri premazivanju možete začiniti puter i ljutom, tucanom, paprikom (recimo), ili premazivati nekim pestom, ili...ili... mogućnosti ima bezbroj a svakako će biti dekorativno, mirisno, mekano, slasno...


Nego s obzirom da se bliži Uskrs a da ja imam "brdo" dekoracije za isti rešila sam da deo poklonim nekome od vas, tačnije delim sve na dva... U opticaju su ove dve korpice za jaja od filca i ova dekorativna, plastična, jaja...

Ne morate da lajkujete ni delite ništa (mada možete ako hoćete :) ), potrebno je samo da ostavite komentar pod ovim postom do petka u ponoć... tj. do kraja četvrtka jer ću ja u petak u postu proglasiti dobitnike i zamoliti vas da mi adrese što pre dostavite da bi korpice stigle do vas na vreme. 


Jedino mi je žao što učešće imaju samo oni čija je adresa u Srbiji, ako niste iz Srbije a imate nekog u Srbiji na čiju adresu bih mogla poslati važite se i vi. Znači ostavite komentar, neku e-adresu (ako je ja lako ne mogu naći) i neku naznaku da učestvujete u igrici... Srećno!


Potrebno je:
(za okrugli kalup prečnika 26 cm)

za testo:
20 g svežeg kvasca
1 kašičica šećera
250 ml toplog mleka
125 g domaćeg kajmaka
1 ravna kašičica soli
oko 500 g mekog, belog, brašna


i još:
oko 50 g putera
malo susama
žumance
malo krupne, morske, soli


Način pripreme:
U šoljicu sam stavila kvasac, šećer i oko 50 ml toplog mleka (od onih 250 ml).
U činiju za mešanje stavila sam  omekšali kajmak i toplo mleko pa sve dobro promešala, dodala zatim so, nadošli kvasac i opet sve promešala a onda malo po malo dodavala brašno i viljučkom sve mešala dokle god je to bilo moguće. Pred kraj sam rukama umesila fino, mekano testo.
Stavila sam ga u činiju namazanu uljem, prekrila krpom i ostavila da naraste (oko sat vremena).

Testo sam onda podelila na 4 dela, svaki deo rastanjila na veličinu posude u kojoj ću peći i sad. Posudu sam blago nauljila, stavila prvu "koru", premazala je puterom, stavila drugu, premazala puterom... i tako sve četiri. Onda sam zasekla unakrsno na 16-tine (kao na slici) pa uzimala deo po deo testa i nežno umotavala... (opet kao na slici).


Ostavila sam pogaču da naraste a onda je premazala žumancetom, posula susamom i krupnom morskom solju pa stavila u rernu na 200 stepeni, nekih 20-25 minuta tj. dok fino nije porumenela.
Izvadila sam je iz pleha i servirala.

     

Mamina pogača






Tijesto
oko 600 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7 g)
2 čajne žlice soli
pola čajne žlice šećera
1 jaje
oko 300 ml mlakog mlijeka (može i kombinacija mlijeka i vrhnja ili kiselog mlijeka)

Moji nadjevi
- Nadjev za «vijenac»
200 g tvrdog naribanog sira
3-4 žlice naribanog parmezana
papar
- Nadjev za «pužiće»
80ak g mekanog margarina/maslaca
4 češnja češnjaka
5-6 žlica svježeg, sitno nasjeckanog začinskog bilja (bosiljak, ružmarin, vlasac, timijan, peršinovo lišće,…)
čili papričice po želji
sol, papar


Za premazivanje
1 bjelanjak ili 1 žumanjak umućen s 1 žlicom mlijeka ili vode


Svi sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
Za tijesto, u posudu stavite brašno, kvasac sol, šećer i jaje pa dodavajte mlijeko da zamijesite glatko tijesto. Kratko ga premijesite, oblikujte u kuglu, pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se digne.

Nadjev za «pužiće»: štapnim mikserom (ili u mini sjeckalici) «sameljite» sve sastojke da dobijete mazivu zelenu smjesu.
Potrebna količina začinskog bilja, češnjaka, čili papričica, soli i papra ovisi o vašem ukusu.
Možete upotrijebiti kupovni maslac sa začinskim biljem.

Okruglu posudu za pečenje obložite papirom za pečenje.
Ja sam koristila posudu promjera 30 cm.

Dignuto tijesto premijesite pa ga podijelite na dva jednaka komada. Jedan od tih komada podijelite na dva jednaka dijela (trebate imati ukupno tri komada: jedan veći i dva manja). 

 
Najveći dio sasvim tanko razvaljajte na pobrašnjenom stolnjaku u pravokutnik dimenzija oko 70 cm x 35 cm). Tijekom valjanja ostavite tijesto da kratko miruje, lakše ćete ga razvaljati.
Po tijestu rasporedite obje vrste sira i sve popaprite.



Tijesto narolajte počevši s duže strane.
Stavite ga u posudu za pečenje, oblikujte vijenac, krajeve ugurajte jedan u drugi. 
Po potrebi narolano tijesto «nategnite» da možete spojiti krajeve, sve ovisi o tome koliki je promjer posude u kojoj ćete peći pogaču.



Uzmite jedan manji komad tijesta i razvaljajte ga u tanki krug, promjera posude za pečenje (kod mene je to bilo 30ak cm).
Taj krug oštrim nožem uokolo zarežite na 12 mjesta – oko 8 cm od ruba prema sredini, ne treba rezati skroz do sredine.



Tako zarezano tijesto stavite u posudu za pečenje, na vijenac.


 
Preostali komad tijesta razvaljajte u pravokutnik dimenzija oko 35 cm x 20 cm. Na razvaljano tijesto razmažite pripremljeni «zeleni margarin», narolajte počevši s duže strane. 



Dobivenu rolu narežite na jednake komade.
Ja sam narezala 10 komada dužine oko 3,5 cm.



Narezane komade složite okomito, u sredinu pogače.



Svaki od 12 zarezanih komada tijesta malo rastegnite pa ga motajte oko njegove vlastite osi (da izgleda svrdlasto), i onda napravite čvor, položite ga na vijenac.

  
Kad napravite sve čvorove oštrim nožem zarežite vijenac između svakog čvora.



Posudu pokrijte vlažnom krpom i tijesto ostavite na toplom 40ak min.

Zatim tijesto premažite umućenim žumanjkom ili bjelanjkom.



Pogaču stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite 40ak min.

Ja sam pogaču pekla na drugoj prečki odozdo uz uključen donji i gornji grijač: čvorovi su brzo potamnjeli, a ostatak pogače je još bio blijed. Zato sam aluminijsku foliju trgala na komadiće i na svaki čvor sam stavila komad folije – to sam tako pekla, dok je i ostatak pogače porumenio.



.
     Suncokret pogača II

Recept za ovu pogaču potječe s Nirmelinog bloga. Budući da na blogu već imam jednu Suncokret pogaču, ovo će biti Suncokret pogača II. Smanjila sam količinu sastojaka, ali u postupku izrade nisam ništa mijenjala:)




Sastojci
700 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7 g)
oko 1/3 paketića praška za pecivo
2 čajne žlice soli
2 žlice ulja
1 jaje
1 bjelanjak
200 ml mlakog mlijeka
oko 150 ml mlake vode

Nadjev
oko 200 g mekanog margarina

Za premazivanje i posipanje
1 žumanjak + 1-2 žlice mlijeka
sezam


Za tijesto, u posudu stavite brašno, sol, kvasac, prašak, ulje, jaje, bjelanjak, mlijeko i vodu pa zamijesite glatko tijesto. Oblikujte ga u kuglu, stavite u posudu, pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se digne.

Mekani margarin izmiksajte ili promiješajte da bude maziv.

Okruglu posudu za pečenje obložite papirom za pečenje.
Ja sam koristila posudu promjera 30 cm.

Dignuto tijesto premijesite i podijelite na dva dijela.
Jedan dio razvaljajte u tanki pravokutnik (kod mene je to bio pravokutnik dimenzija oko 48 cm x 28 cm).
Dio maragarina namažite na tijesto. 



Dvije duže strane tijesta preklopite prema sredini tijesta, da se u sredini dodiruju. 



Na jednu preklopljenu stranu namažite malo margarina pa preko nje preklopite drugu stranu.



Tako složeno tijesto sasvim malo stanjite valjkom. 



Od dobivene «trake» tijesta oštrim nožem režite trokute. 



Trokute stavljajte okomito u posudu tako da najkraća strana bude naslonjena na rub posude.



Drugi komad tijesta premijesite i razvaljajte u pravokutnik (trebao bi biti velik kao što je bio i prvi) i namažite ga dijelom margarina. Zatim tijesto preklopite na isti način kao što ste preklapali i prvi dio tijesta, pa ga namažite ostatkom margarina i onda preklopite i sasvim malo stanjite valjkom – da napravite «traku» kakvu ste napravili i od prvog komada.

I tu drugu traku režite na trokute i stavljajte ih u posudu za pečenje.


2-3 «nepravilna» trokuta (npr. krajeve «traka») omotajte jedan oko drugog, kao svojevrsnog puža i stavite u sredinu posude za pečenje.

Tijesto pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom oko pola sata.

Zatim ga premažite žumanjkom umućenim s mlijekom i posipajte sezamom.


Pogaču stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 40 min.


 PUNJENE PAPRIKE





Potrebne namirnice (za 4 osobe): 
8 većih paprika babura (crvene ili bele/žute), 500 g mlevenog jagnjećeg mesa, 50-60 g prethodno proprenog pirinča (oblog zrna), 5 glavica (srednje veličine) crnog luka, 4 čena belog luka, 150 ml maslinovog ulja, 2 (ravne) supene kašike soli, 1 kafena kašika suve nane, 1 kafena kašika suvog timijana, 1 kafena kašika mrvljenog (prethodno propečenog) semena korijandera, 1 kafena kašika rendanog đumbira, 1 kafena kašika aleve paprike, 1 kafena kašika mlevenog bibera, 1 supena kašika šećera, 30 ml ljute rakije, 700 ml (domaćeg) soka od paradajza, 200 ml vode, 2  krompira srednje veličine.

Način pripreme: 
Ugrejati tiganj, pa dodati ulje i propržiti sitno iseckan crni luk. Pržiti na umerenoj temperaturi, sve vreme vodeći računa da luk ne zagori. Vrlo je bitno da luk zadrži slatkast ukus. U ovom koraku, ne treba soliti luk. Kada je luk postao staklast i skoro kašaste strukture, dodati sitno seckan ili zgnječen beli luk, kratko propržiti, pa dodati meso, so, nanu, timijan, korijander, đumbir, alevu papriku i biber. Sve dobro promešati i meso usitniti, kako se ne bi stvarale grudvice, već kako bi bilo što sitnije tj. rastresito. U to dodati pirinač i brzo promešati, pa kada je meso otpustilo malo vode i postalo „gumenasto“ dodati šećer i sve dobro promešati, te skloniti sa vatre. Dok je još vruće, u fil usuti rakiju i još jednom promešati, pa ostaviti da se prohladi.
Za to vreme, oprati paprike, odrezati im peteljke i izvaditi semenje. Najbolje je paprike zarezati „u dubinu“ i povlačeći nož pod uglom – izdubiti papriku. Ili, koristiti „bušač za paprike“.
Paprike napuniti filom, vodeći računa da smesa bude ravnomerno raspoređena duž cele paprike. Paprike ne puniti do vrha, već ostaviti malo mesta za debljinu krompira, kako bi sve fino „leglo“. Oljuštiti krompir i iseći na kolutove debljine 2-3 cm, tako da širinom odgovaraju otvoru paprike i time poklopiti paprike.
Odabrati dublju posudu (lonac, zemljanu posudu, dublju đuvečaru) i slagati napunjene paprike, vodeći računa da budu dobro sabijene. Paprike ne slagati na stranu već uspravno, tako da „stoje“. Paprike preliti sokom od paradajza i vodom, pa kuvati poklopljeno, na umerenoj temperaturi, oko sat vremena. Po potrebi, doliti malo vode, kako bi paprike mogle da se fino ukrčkaju. Zatim, kada paprike budu kuvane, otklopljene ih staviti u prethodno ugrejanu rernu i peći na 220° C, dok ne dobiju finu pokoricu tj. malo se zapeku.
Služiti toplo, uz prilog po želji.

Napomena:
Rakija, kao sastojak fila, rekla bih, doprinosi tome da se razgradi miris jagnjetine. Jagnjetina je meso koje ima malo jaču aromu i ne prija svakom nosu, a ni nepcu. U ovom punjenju za paprike jagnjetina je bez svog, prepoznatljivog, mirisa. S' toga mislim da rakija pomaže pri "obradi" mesa.

Нема коментара:

Постави коментар