четвртак, 5. јун 2014.

rucak....pekarica-suzyca

 Prolećni đuveč




Svaka domaćica ima svoj način pripreme jela, pa tako i đuveča. Ja ga obično pripremam na klasičan način, ali su me tikvice i mlado povrće inspirisali da ga spremim malo drugačije, bogatije i ukusnije. Od povrća se može dodati još
po nešto po ukusu, tipa brokoli ili karfiol, mislim da bi tako bilo još punijeg ukusa. Nažalost, onda bih morala da ga pripremim samo za sebe jer niko drugi u mojoj porodici ne jede povrće tog tipa, pa sam to izostavila, ali vi svakako dodajte ono što volite. List rena je za mene novina, ali kako ga moja svekrva koristi baš isključivo za đuveč, nabrala sam na placu domaći list, i mogu vam reći da je značajno doprineo ukusu đuveča. Najbitnije je da vam jelo ostane sočno, nikako suvo, i iz tog razloga sam ja počela da ga pripremam u velikom, dubokom teflonskom tiganju, bez naknadnog pečenja u rerni i mislim da stvarno nema potrebe isušivati ga dodatno, ionako se na kraju uhvati lepa tanka korica, a jelo bude sočno i veoma ukusno i sutradan.


Potrebno je:
1 kom. pilećeg belog mesa
2 struka mladog crnog luka
1 struk mladog belog luka
2 mlade šargarepe
1 tikvica
1 zelena paprika ili 2 kašike ajvara
8-10 mladih krompirića
1,5 šoljica pirinča
1 list rena
seckani peršun
so, vegeta, biber
2 kašičice aleve paprike
list lovora
ulje



Priprema:
U veliki teflonski tiganj sipajte ulje, po vašem ukusu, ako volite masnije jelo onda otprilike znate koliko je to. Crni i beli luk očistite i isecite na kolutove, zajedno sa zelenim delom. Šargarepu i tikvicu očistite i isecite na kockice. Belo pileće meso takođe. Mladu, zelenu papriku iseckajte, a možete umesto nje dodati i ajvar, izuzetno lep ukus daje jelima sa povrćem. Krompiriće očistite i prepolovite. Na ulju propržite luk i šargarepu, dodajte meso i zajedno pržite dok meso ne pobeli. Dodajte alevu papriku i sve dobro promešajte pa dodajte krompiriće i tikvice, zelenu papriku ili ajvar i sitno seckani list rena, nalijte čašom vode, promešajte i poklopite.


Pustite da se krčka neko vreme na tihoj vatri, a zatim dodajte i pirinač, posolite i dodajte začine po ukusu, dolijte još vode i ponovo poklopite i ostavite da se krčka. Kada krompir bude omekšao, znači da je i pirinač već skuvan, otklopite tiganj, isključite ringlu i ostavite đuveč da se dokrčka i uhvati tanku koricu odozgo. 
Trebalo bi da ispod korice đuveč ostane sočan, nikako suv i bez tečnosti pa obratite pažnju na to i dolivajte po malo vode povremeno dok se bude kuvao. Servirajte kao glavno jelo, uz sezonsku salatu.

 Zapečeni krompir sa lukom



Ovo je još jedna varijanta brzog ručka sa krompirom, prelivenog jajima umućenim sa kiselom pavlakom pa fino zapečenog u rerni. Neće vam oduzeti puno truda ni vremena, videćete ;)
Potrebno je:
800 g krompira
2 glavice crnog luka
5 jaja
200 ml mleka
3 kašike kisele pavlake
so, vegeta, biber
seckani peršun
ulje




Priprema:
Krompir oljuštite, isecite na krugove i kuvajte 10- 15 minuta u slanoj vodi, ocedite i prebacite u vatrostalnu posudu podmazanu uljem.
3 komada jaja tvrdo skuvajte, oljuštite i narendajte na krupno preko krompira.
Crni luk očistite i nasecite na krugove, pa lagano izmešajte sa krompirom i rendanim jajima, uz dodatak soli, bibera, vegete i seckanog peršuna. Poprskajte još malo ulja odozgo.
Preostala 2 jaja umutite sa mlekom i pavlakom, pa prelijte preko krompira. Pecite oko 20 minuta dok krompir ne dobije rumenu boju.
Poslužite toplo uz salatu po vašem ukusu.

 Prženija



Jelo koje se izgovara sa akcentom! Tipično za južne krajeve Srbije, pa otuda i taj poseban akcenat. Prženiju ili prženo je najbolje spremati sa "mršavim" paprikama, pa je tako najsladje pred kraj sezone  kad ostane na stabljikama po koja paprika, onako prosušena i mršava. Mi te paprike zovemo "vrške".
Ali svakako, prženo se sprema i od mesnate paprike, samo je treba malo duže pržiti dok ne ispari voda.


Prženija je univerzalno jelo koje se jede i za doručak, i za ručak i za večeru. Sprema se sa svežom paprikom, sa pečenom, sa suvom u toku zime, sa ajvarom. Znači, jelo za sve sezone. Idealno je za leto, ali se i za zimu baš u te svrhe ostavlja paprika u zamrzivaču, sveža iseckana ili pečena pa iseckana, kako ko voli. Naše bake su ranije prženiju zaprživale brašnom u nedostatku jaja, to je onda za prste polizati. Danas prženiju obično zapržimo jajima, a izvanrednog je ukusa kada se ipak doda malo brašna i proprži se pre dodavanja jaja. Osnovna varijanta prženije je ona samo sa paprikom i jajima, ali je u letnjim mesecima nezamislivo spremiti je bez paradajza, pa i sa prazilukom ko voli. Uz ovo jelo vam nisu potrebni neki posebni dodaci, najbolje ide uz sir i paradajz salatu. I da ne zaboravim, prženija je najsladja ako se jede bez viljuške, preporučuje se mackanje hlebom. Svako ima  neki svoj način, a evo kako ja spremam prženiju.
Potrebno je:
10 svežih paprika
2 paradajza
4 jaja
1 struk praziluka
ulje
so


Priprema:
Papriku operite i iseckajte, na 4 dela po dužini pa onda poprečno na male kockice.. Sipajte ulje u veći i plići tiganj, da oblije dno šerpe i još malo više, lepše je i ukusnije kada je prženo masnije. Stavite papriku u tiganj, promešajte da sva paprika zahvati po malo ulja i stavite na srednju temperaturu da se lagano prži.
Za to vreme oljuštite paradajz i iseckajte ga. Ostavite ga u činijci za kasnije. Praziluk takodje iseckajte na sitno pa ga dodajte u prženo, promešajte i još malo pržite zajedno. Negde na pola prženja, kad paprika malo svene, dodajte paradajz, umešajte ga u prženo i ostavite da se još malo krčka. Posolite po ukusu, ja obično stavim 1-1,5 kašičicu soli, a vi stavite po vašem ukusu. Ovo je momenat kada možete dodati  malo brašna, oko pola kašike i još malo upržiti sve zajedno. Jaja umutite sa malo soli i isipite preko paprike, i uz mešanje ispržite dok jaja ne budu gotova. Vaša prženija je spremna za jelo, napravite salatu, iznesite neki sir i uživajte.

 Ćufte u paradajz sosu



Kod nas su se ćufte uvek spremale na klasičan način, pržene pa tiho krčkane u paradajz sosu, bez ikakvih priloga. Bitno je bilo da ima puno sosa, jer svi smo voleli da mackamo hleb u taj divni, crveni sos. Kasnije sam ja, kao prilog, dodala krompir-pire, i stvarno smatram da je tako obrok potpun, uz sezonsku salatu. 
Za sos koristim domaći sok od paradajza, ili tzv. paradajz iz flaše, mleven pa kuvan ili samo tako svež ostavljen u flašama za zimu. Ukoliko nemate domaći, poslužiće i kupovni u tu svrhu.



Istog dana kada sam ja spremala ove ćufte i na papiriću uredno beležila sastojke ne bi li kasnije objavila ovaj post, jer uvek sve radim odokativno, Nale je objavila post Ćufte u sosu, pa svakako pogledajte i njen recept, drugačiji je, sa aromatičnim začinima i zove na isprobavanje.
Potrebno je:
za ćufte
400 g junećeg mlevenog mesa
1 mala glavica crnog luka
2 čena belog luka
1 parče hleba-samo sredina
1 kašičica vegete
soli po ukusu
2 kašičice aleve paprike
1 jaje
malo seckanog peršuna
malo bibera
ulje za prženje
za sos:
300 ml soka od paradajza
400 ml vode
2 kašike brašna
2 kašičice aleve paprike
1 kašičica soli (ili po ukusu)
seckani peršun
Priprema:
U posudi pomešajte sve sastojke za ćufte. Crni i beli luk iseckajte vrlo sitno, sredinu od hleba natopite sa malo vode pa istiskajte medju dlanovima i razmrvite prstima, jaje lagano umutite viljuškom i sve zajedno sjedinite u homogenu masu. Pokrite prianjajućom folijom i ostavite u frižideru da odstoji neko vreme, najmanje pola sata. Nakon tog vremena, izvadite posudu iz frižidera i pobrašnjenim rukama pravite male ćufte, mada možete i malo veće, kako volite. Meni je od ove količine izašlo 17 komada.


Ćufte možete pržiti u tiganju, pa ih izvaditi na tanjir i onda spuštati u sos koji ste napravili u drugoj, dubljoj šerpi. Ja sam to malo pojednostavila pa ako vam se svidja ovaj način vi uradite kao ja, ovako: odmah uzmite dublju šerpu u kojoj ćete krčkati ćufte u sosu i sipajte ulje za prženje, da oblije dno pa još malo (tako me učila mama ;)).  Ćufte pržite u zagrejanom ulju, okrenite i ispržite sa obe strane. Da ne biste vadili ćufte iz šerpe, samo ih gurnite uz kraj, jednu preko druge, oslobodite otprilike polovinu dna šerpe gde ćete napraviti zapršku. Stavite brašno i kratkim potezima mešajte, propržite ga malo pa dodajte alevu papriku, promešajte zajedno i nalite paradajz iz flaše. Sad je trenutak da počnete lagano da povlačite ćuftice u zapršku i da sve zajedno promešate uz dolivanje vode malo po malo. Posolite sos po ukusu, poklopite i ostavite na tihoj vatri da se krčka. Po potrebi dolijte još malo vode, u zavisnosti od toga hoćete li redji ili gusti sos. Na kraju dodajte seckan peršun.
Uz ćufte poslužite krompir pire i salatu po izboru.



 Podvarak od slatkog kupusa sa sudžukom


Zašto samo od kiselog kupusa? Podvarak možete spremiti i od slatkog, uz dodatak raznog povrća obogatiti mu ukus, a kobasicom ili sudžukom zaokružiti kombinaciju i staviti tačku na i.  Ovako ga ja spremam, sasvim jednostavno i brzo. 

Potrebno je:
 1 srednja glavica svežeg kupusa
 1 glavica crnog luka
 1-2 kom šargarepe
 1 struk praziluka
 1-2 čena belog luka
 1 sudžuk kobasica
 2 kašičice aleve paprike
  so i vegeta po ukusu
 malo seckanog peršuna
 1-2 lista lovora
 oko 300 ml paradajza iz flaše
  ulje


Priprema:
Crni luk, šargarepu i praziluk sitno iseckajte i stavite da se dinsta na ulju. Kao i kiseli kupus, i ovaj traži malo da je masniji pa dodajte ulja malo više. Pred kraj dodajte sudžuk kobasicu isečenu na kolutove. Promešajte i propržite još malo zajedno sa povrćem.
Za to vreme isečite kupus na dugačko, ne onako na sitne kockice kao što obično seckate kiseli kupus, već kao za salatu samo malo deblje.
Dodajte kupus u šerpu, nalite malo vode jer svež kupus sam po sebi pusti vodu pa da ne bude previše, dodaćete kasnije još malo ako bude potrebno. Dodajte paradajz iz flaše, listove lovora i alevu papriku, promešajte i poklopite pa ostavite da se na tihoj vatri krčka. Povremeno promešajte i proverite da li treba da dolijete još malo vode. Kupus će se skuvati od pare, pa ne preterujte sa dolivanjem vode jer bi na kraju trebalo da ostane samo ulja, tj. da sva voda ispari tokom kuvanja.


Kad je sva voda isparila i kupus se skuvao, posolite ga po ukusu, dodajte seckani peršun, promešajte i sve preručite u tepsiju.
Stavite u rernu na 180 st. da se lepo zapeče. Promešajte jednom za to vreme, tako će se kupus sa svih strana lepo zapeći.

Нема коментара:

Постави коментар