среда, 18. јун 2014.

Fijaker gulas

Fijaker gulašu nisam odoljela, a uzdahe zadovoljstva ispustili su i moji nakon obroka.



Sastojci:

Za gulaš: 

- 500 g junetine od buta ili ruže
- 400 g luka
- 2-3 žlice ulja
- 1 žličica octa (ja sam koristila aceto)
- oko 500 ml goveđeg temeljca 
- 1 žlica slatke crvene paprike
- 1/2 žličice kima 
- 1 žličica koncentrata rajčice 
- 400 ml pelata
- sol i papar 
- 2 jaja 
- 2 kobasice (hrenovke)
kiseli krastavci za serviranje i salatu

Knedle od kruha:
(10-ak knedli)

- 4-5 žemlji , kajzerice ili kruh po izboru 
- 2 jaja
- 150 g pancete ili sušene vratine ili kuhane šunke
- 1 manja glavica luka
- 120 ml mlijeka
- 1 žlica omekšalog maslaca 
- 3 žlice brašna 
- peršin 
- sol i papar 

Priprema: 

Gulaš:
Luk sitno nasjeckajte, a meso narežite na kockice. Na zagrijanom ulju pirjajte luk da postane staklast, dodajte meso i pržite neko vrijeme zajedno s lukom. Dodajte crvenu papriku, nasjeckane pelate, koncentrat rajčice i podlijte temeljcem toliko da pokrije meso. Promiješajte i kuhajte na laganoj vatri. Kad meso omekša dodajte kim i ocat i nastavite kuhati dok meso potpuno ne omekša, a gulaš postigne željenu gustoću. Servirajte s jajem na oko, hrenovkom i kiselim krastavcima. 
Knedle:

Kruhu odstranite koru i narežite na manje kockice, pa ostavite da se dodatno prosuši, što možete učiniti dan ranije. Luk sitno nasjeckajte, a na manje kockice narežite i pancetu, sušenu vratinu ili šunku, ovisno za što ste se odlučili. Peršin sitno nasjeckajte. 
Na tavi otopite maslac, kratko popržite nasjeckani luk, pancetu, vratinu ili šunku i ostavite da se prohlade.
Jaja lagano izlupajte villicom, dodajte im mlijeko, pa prelijte preko prosušenog i dodatno prstima usitnjenog kruha. Dodajte pancetu i luk, brašno, peršin i papar po želji. Sve dobro umiješajte kuhačom ili prstima i ostavite tako 20-ak minuta. 
U većoj posudi zakuhajte vodu sa solju. Za vrijeme dok se voda grije, formirajte knedle na način da vlažnim rukama vadite smjesu i formirate loptice. Ako vam se previše lijepe za ruke, pobrašnite ih. 
Knedle stavljajte kuhati u uzavrelu vodu, pa nakon što voda ponovo zakuha, kuhajte 12-15 minuta. Vadite ih šupljikavom žlicom, pospite sjeckanim peršinom i servirajte uz gulaš. 
Gotovo da u ničem nisam odstupila od originalnih Brankinih recepata, osim što sam umjesto pasirane rajčice, koju ne koristim, upotrijebila pelate, a knedle napravila od kruha koji se ne mijesi, kojeg nam je u jednom trenutku ostalo viška. 

Odličan ručak, kako za svaki dan, tako i za posebne prigode. Razmišljala sam o tome da odustanem od jaja i hrenovke, jer su se i meni, kao i Branki učinile suvišnima i doista jesu, ali mogu si zamisliti zdravi tek fijakerista koji su nakon dana provedenog na otvorenom, došli pojesti nešto toplo i obilno. Pretpostavljam da su jaje i hrenovka ili kobasa uz gulaš, bile predjelo i glavno jelo u jednom.

 Fijaker gulaš i knedle od kruha


„Fijaker stari ulicama luta…….“ Pomalo sjetna pjesma je koju smo mnogi od nas barem jednom čuli ili zapjevušili iako se sa tim istim fijakerom ili kočijom možda nikada nismo provozali, možda čak niti uživo vidjeli. Isto tako smo možda čuli ili nismo čuli za fijaker gulaš, možda je kod nekih već udomaćeno jelo, a nekima će biti novost. Ja sam se do nedavno svrstavala u drugu kategoriju, sve do trenutka kada sam otkrila ovaj gulaš i odmah prešla u prvu kategoriju i ponudila mu  trajno gostoprimstvo

Već sam spomenula malu knjižicu recepata austrijske kuhinje kupljenu onako usput za par kovanica eura iz koje sam isprobala Kaiserschmarrn iz ovog posta , i u toj istoj knjižici pronašla sam i današnje recepte za gulaš i knedle. Mislim, moram biti iskrena i reći da ih nisam baš ja sama odmah uočila i poželjela isprobati već da je u pripremi fijaker gulaša dragi I.napravio pravo malo istraživanje recepata za ovaj gulaš, zatim smo ga skuhali jedan put, drugi put, oba puta pojeli i zaključili da nismo slikali i tek nakon trećeg izdanja gulaš i knedle su dobili priliku za izlazak u javnost




Dakle, I. baš voli jesti gulaš, a i meni je drago jelo pogotovo kada odaberem dobar komad mesa, lijepo ga dugo kuham dok ne omekša i dok se svi začini ne sjedine u okusu. Posebno prija u hladnije dane, ako je k tome vani kiša ili snijeg, dobar gulaš je pravo jelo za takvu priliku. Kada je I. uzeo u ruke spomenutu knjižicu recepata odmah je uočio ovaj recept, slika u receptu odmah privuče, zanimljiva jer se uz sam gulaš servira pečeno jaje i kobasica ili hrenovka, kao salata kiseli krastavci. Pregledao je I. tada internet , prelistao još neke kuharice i na kraju smo zaključili da su sve to varijacije na temu i da je recept iz knjižice odličan i da idemo po njemu. Ja sam u međuvremenu željela znati nešto više o samom gulašu i njegovoj povijesti i uz par rečenica koje nudi sama knjižica , ali i uzevši u obzir da ovaj gulaš i samim svojim imenom dosta govori nije bilo teško dobiti sliku o njegovoj ulozi u svakodnevnom životu fijakerista ili kočijaša. 

Fijaker gulaš je dobio ime po ljudima koji su vozili fijakere/kočije , koje i danas možemo naći u centru Beča na Stephansplatzu , sada su tu za turiste koji se žele u kočiji provozati po gradu i na taj način doživjeti ovaj grad. Prilikom mojih posjeta Beču nisam se odlučila za ovu vožnju, ali sam svaki put barem malo zastala ispred kočija i konja, a posebno mi je zanimljivo kada bi se u gradskim uličicama našli u koloni automobila kao ravnopravni sudionik u prometu  Znam da konjima to nije nimalo zanimljivo i da bi radije bili negdje drugdje nego na gradskim ulicama i zapravo se uvijek divim kako su mirni i kako se dobro nose sa gradskom vrevom. No , danas nas ne zanimaju toliko konji koliko oni koji se brinu za njih, odnosno zanimaju nak kočijaši , fijakeristi i njihov gulaš. Fijakeristi ili kočijaši su nekada cijeli dan sa svojim kočijama putovali kako iz grada u grad tako odrađivali i gradske vožnje. Uobičajeno bi oko 10:00 – 11:00 sati ujutro odlazili u najbližu gostionicu na svoju porciju gulaša koja je uključivala mesni gulaš, pečeno jaje i kobasicu. Nakon toga krigla piva i siti i zadovoljni mogli su nastaviti svoj radni dan do prvog sljedećeg , često tek večernjeg obroka. .


Fijakeristi ili kočijaši su cijeli dan provodili vani na svojim kočijama i uz konje što po hladnijem vremenu nije bilo uvijek najugodnije, konkretan i topli obrok je potreban,a obzirom na uvijek ograničene mogućnosti i gulaš je bio onaj najjednostavniji. Komad mesa i minimum ostalih sastojaka, dobro skuhano i servirano u porciju sa ne prevelikim udjelom samog gulaša tako da su jaje i kobasica bili su dobro pojačanje cjelokupnom obroku. Ako su uz to servirane i tradicionalne knedle od kruha onda je sve skupa bilo potpuno.

Kada smo se dogovorili da gulaš ide na isprobavanje meni u prvi tren nije palo na pamet da bih radila knedle, mislila sam napraviti ćemo gulaš , skuhati neku tjesteninu i ručak je tu. Ali I.je onako pomalo sugerirao da ako želimo da bude sve onako kako treba tada moramo napraviti i knedle Pa dobro, svakako želimo da sve bude kako treba, a knedle se toliko jednostavno naprave da nisam imala baš nekih argumenata ne napraviti. Uz to, volim i ja knedle, volim i isprobati neke nove, i u svakom slučaju u cijeloj kombinaciji fijaker gulaša sa njima se uistinu puno dobije. Stoga sam napravila i gulaš i knedle, i k tome još osigurala austrijsko pivo tako da je sve bilo u kompletu  Iako smo ručali u Zg na trenutak smo se zapravo smo se preselili u Beč, otišli malo u prošlost, i u tradicionalnog gostionici podijelili ovaj gulaš sa fijakeristima koje i danas uvijek rado vidim.

Fijaker gulaš

- 500g junetine od buta ili ruže
- 400 g luka
- 2-3 žlice ulja
- 1 žličica octa (ja sam koristila aceto)
- oko 500 ml goveđeg temeljca 
- 1 žlica slatke crvene paprike
- 1/2 žličice kima 
- 1 žličica konserve rajčice 
- 1 dcl pasirane rajčice 
- sol i papar 
- 2 jaja 
- 2 kobasice (hrenovke)
- kiseli krastavci za serviranje i salatu

- Luk sitno nasjeckati, meso narezati na komadiće veličine prikladne za gulaš
- U loncu za kuhanje gulaša zagrijati ulje, dodati luk i dinstati ga dok ne postane staklast
- Dodati meso, kratko ga prodinstati zajedno sa lukom
- Zatim dodati goveđeg temeljca da prekrije meso, crvenu papriku, konservu i pasiranu rajčicu i sve dobro umješati i nastaviti kuhati na laganoj vatri. 
- Povremeno promiješati i podlijevati temeljcem ili vodom
- Kada je meso omekšalo dodati kim i ocat , umješati ih i nastaviti kuhati do željene gustine gulaša i mekoće mesa (ja sam sve skupa kuhala oko 2,5 sata) 
- Na kraju posoliti i popapriti po želji i ukusu 
Servirati sa pečenim jajem, kuhanom kobasicom i kiselim krastavcima. 



Knedle od kruha (Tirolske)

- 4-5 žemlji , kajzerice ili kruh po izboru (ja sam koristila 1 francuz)
- 2 jaja
- 150 g pancete ili sušene vratine
- 1 manja glavica luka
- 120 ml mlijeka
- 1 žlica omekšalog maslaca 
- 3 žlice brašna 
- peršin 
- sol i papar 

- Kruhu odstraniti koru (rezati je tanko, ako malo i ostane nije problem) i zatim ga narezati na manje komadiće. Ostaviti nekoliko sati da se prosuši (ovaj dio se može napraviti i dan ranije) 
- Luk sitnije nasjeckati 
- Pancetu ili vratinu narezati na manje komadiće 
- U tavi otopiti maslac, dodati luk i malo ga popržiti, a zatim i pancetu ili vratinu i lagano je popržiti. Ostaviti da se malo prohladi 
- Jaja lagano umutiti vilicom i dodati im mlijeko 
- Peršin sitnije nasjeckati 

- Kruh dodatno još malo usitniti prstima, dodati jaja sa mlijekom i kuhačom sve umiješati. Dodati pancetu i luk, brašno, peršin i papar po želji. Sve dobro umješati da se dobije ujednačena smjesa. Ostaviti je da stoji oko 20 minuta 
- Zatim u veću posudu za kuhanje uliti oko 3/4 posude vode, posoliti je i zagrijati dok ne uzavri.
- Za to vrijeme formirati knedle. Vlažnim rukama vaditi smjesu i formirati je u "loptice" , ukoliko se lijepi za ruke malo ih pobrašniti. Od ove količine ja sam dobila 10 kom manjih knedli. 
- Knedle staviti kuhati, oko 12-15 minuta. Izvaditi ih šupljikavom žlicom , dodatno posuti peršinom i servirati. 



Gulaš je skuhan, jaje pečeno, hrenovka skuhana . I knedle su skuhane, gladni smo i vrijeme je za ručak. Sve skupa ćemo servirati, malo gulaša, preko njega pečeno jaje, zatim dodati narezanu kobasicu/hrenovku, pokoji kiseli krastavac i knedle. Naravno ne zaboraviti da bez čaše piva ovaj obrok nije potpun  



Mene se ovaj gulaš odmah dojmio, toliko jednostavan u svojim sastojcima i pripremi, mislim da nikada nisam niti skuhala jednostavniji gulaš, a tako ukusan. Mislim da mu tek pola žličice kima daje onaj specifičan okus. Pečeno jaje uz gulaš ? Mislila sam da ih u ovoj kombinaciji nikada u životu neću pojesti no kada sam probala toliko mi je bilo dobro da ću sada zapravo uvijek raditi ovu kombinaciju. Kobasica ili hrenovka, za mene možda i suvišan dodatak, ja sam se svoje odmah odrekla dok je I. rekao da mu baš odlično ide. Vjerujem da je fijakeristima odgovarala i trebala za potpuno jelo, no mi ipak neće provesti cijeli dan vani i u pokretu nakon što pojedemo ovaj obrok tako da može ići i uz mala odricanja
A knedle ? Nema više serviranja gulaša bez knedli i nikako ne mogu shvatiti zašto sam do sada knedle poprilično zaobilazila. Niti su komplicirane za napraviti , niti treba nešto posebno vremena….., jednostavno nema isprike zašto ih ne napraviti Moja sestra će se ovome sigurno jako razveseliti obzirom da do sada nisam srela većeg ljubitelja knedli od kruha nego što je ona, sada ću je sigurno češće njima počastiti.


A mi smo uživali već nekoliko puta u ovom gulašu i knedlama, uživati ćemo i još koji put. Dolaze nam pravi zimski dani, pasti će i snijeg, ići ćemo kao i do sada na naša planinarenja nedjeljom i možete samo zamisliti koji je gušt vratiti se nakon hodanja po prirodi i po snijegu i servirati ovakav ručak . Gušt je veliki


Нема коментара:

Постави коментар